Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın katılımıyla, YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde “2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni” gerçekleştirildi.

Akademik yılı açılış törenine Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Bakanlar, YÖK üyeleri, ilgili Kurum Başkanları, Büyükelçiler, bütün üniversite rektörleri ile üniversiteleri temsilen akademisyen ve öğrenciler olmak üzere yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Törene YÖKAK adına Başkan Prof. Dr. Muzaffer ELMAS, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel AKSU YILDIRIM ve Kurul Üyeleri katıldı.

Tören, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ’ın açılış konuşması ile başladı. Prof. Dr. Yekta SARAÇ konuşmasında, Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından 160 üniversitenin değerlendirmelerinin tamamlandığına değinerek, bu değerlendirme süreçlerinin üniversitelerin olumlu ve gelişmeye açık yönlerini şeffaf bir şekilde ortaya koyduğuna değindi.

Ardından Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında: “Tepeden tırnağa tüm kurumlarımızın misyonlarını ve işleyişlerini gözden geçirmemiz gerekiyor. Bu kapsamda şu ana kadar 160 üniversitemiz, Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Gerçekten önemli bir işleve sahip olduğuna inandığım Yükseköğretim Kalite Kurulumuzun yapısını güçlendirmeli ve özellikle bağımsızlığını tahkim etmeliyiz. Hiç şüphesiz ki yükseköğrenimde başarının yolu; üniversite olmanın genel niteliklerini muhafaza ederek belirli alanlarda ihtisaslaşmadan, uzmanlaşmadan, markalaşmadan geçiyor. Her üniversite aynı alanda ve aynı standartlarda eğitim-öğretim veremeyeceğine göre bu durum kaçınılmazdır. Üniversitelerimizi ihtisaslaşma yolunda ne kadar cesaretlendirirsek, buralara tahsis ettiğimiz kaynakların o derece verimli ve etkin değerlendirileceğini düşünüyorum. Araştırma üniversiteleri ve bölgesel kalkınma odaklı üniversiteler gibi girişimleri bu doğrultuda atılmış önemli adımlar olarak görüyorum.” dedi.


Açılış konuşmalarının ardından, YÖK tarafından her yıl, bireysel ve kurumsal olmak üzere iki kategoride verilen “YÖK 2019 Üstün Başarı Ödülleri” de sahiplerini buldu.