Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından “Akreditasyon Kuruluşları için İzleme Yetkilisi Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi. 

Çevrimiçi platformda düzenlenen toplantıya YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Kurul üyeleri ve davet edilen izleme yetkilileri katıldı. Akreditasyon kuruluşlarına yönelik izleme sürecinin daha önce Kurul üyeleri tarafından yapıldığını belirten Başkan Prof. Dr. Muhsin Kar, programın bundan böyle akran öğrenme yöntemiyle gerçekleştirmek istediklerini, toplantıyı da bu kapsamda bilgilendirme amacıyla düzenlediklerini aktardı. 

Yükseköğretimde kalite süreçlerinin olgunlaşması için kamusal bir sorumluluk içinde hareket ettiklerini vurgulayan Prof. Dr. Muhsin Kar, akreditasyon kuruluşlarının yıllık faaliyetlerinin değerlendirilmesiyle ilgili olarak daha önceki dönemde Kurul üyeleri tarafından yürütülen sürecin yeni dönemde uygulamayı sahaya yaymak amacıyla akran öğrenmesi biçiminde bir yapıya dönüştürmek istediklerini kaydetti. Bilgilendirme toplantısında katılımcılara teşekkür eden Prof. Dr. Kar, “Akreditasyon kuruluşlarında ve YÖKAK programlarında görev almış tecrübeli değerlendiricileri çapraz bir şekilde görevlendirerek akreditasyon kuruluşlarının yıllık faaliyetlerinin izlemesini yapmak istiyoruz. Bu kapsamda ilk olarak akreditasyon kuruluşlarının tamamlanmış olan faaliyet raporları ilgili ilke ve esaslara göre değerlendirilecek. Akreditasyon kuruluşlarımız için belirlenen İzleme yetkililerimizin iki yıl süreyle bu görevi yerine getirmelerini arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Toplantı, ulusal akreditasyon kuruluşlarının izleme sürecinin nasıl işleyeceğine yönelik Uzman Ayhan Koçer’in bilgilendirme sunumu ile devam etti. Toplantı sonunda izleme yetkililerinin görüş, öneri ve soruları alındı.