ANKARA - 1982 yılında kurulan, günümüzde 40 ülkeden 45 Ulusal Öğrenci Birliğinden oluşan ve Avrupa'da yaklaşık 20 milyon öğrenciyi temsil eden Avrupa Öğrenci Birliği (ESU) Kalite Güvencesi Öğrenci Uzman Havuzu’na kabul alan öğrencilerimizin sayısı 2022 yılında rekor bir sayıya ulaştı. Çeşitli üniversitelerimizden 10 öğrencimizin 2022-2023 Akademik Yılı için havuz üyeliği ESU tarafından onaylandı.

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) öğrenci üyesi ve Öğrenci Komisyonu başkanı Mehmet Bora ile komisyon üyesi ve Atatürk Üniversitesi Kalite Topluluğu Başkanı Erdoğan Taha Akbaş ilk kez bu yıl üye olarak havuza kabul edildi. Bunun yanı sıra komisyon üyesi olan ve geçen yıl 2021-2022 akademik yılı için havuza kabul edilen Ömer Faruk Sönmez (İzmir Demokrasi Üniversitesi) ve Sena Çatal’ın (TED Üniversitesi) görev süreleri de ESU tarafından 1 yıl süreyle uzatıldı. Benzer şekilde YÖKAK Öğrenci Komisyonu eski üyesi ve Karabük Üniversitesi Kalite Topluluğu Kurucu Başkanı Simge Ayyıldız ile Hacettepe Üniversitesi Kalite Araştırma Topluluğu Başkanı Eda Eren’in görev süreleri de 1 yıl süreyle uzatıldı.  

YÖKAK Öğrenci Komisyonu tarafından 2022 yılında düzenlenen Kalite Elçisi Eğitim Programı’na (KEP-22), Kalite Elçisi Çalıştayı’na (KEÇ-22) ve YÖKAK Değerlendirici Eğitimlerine katılarak değerlendirici olmaya hak kazanan Eren Çanga (Hacettepe Üniversitesi), Hilal Karaoğlan (Boğaziçi Üniversitesi), Berkay Tarım (Hacettepe Üniversitesi) ile YÖKAK değerlendiricisi olan Süleyman Solmazgül (Nişantaşı Üniversitesi) de havuza üye olma başarısı gösteren öğrencilerimiz oldular. 

Ülkemiz, ESU’nun Kalite Güvencesi Öğrenci Uzman Havuzu’na 2020 yılında 2, 2021 yılında 8 ve 2022 yılında 10 öğrenci ile üyelik başarısı gösterdi (Tablo 1). Bu yıl 25 farklı ülkeden 73 üyenin kabul edildiği havuzda en çok üyesi bulunan ülke Türkiye (10 üye) olurken, İspanya 9, Romanya ise 8 üye ile havuzda yer almaya hak kazandı.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Türkiye’nin yükseliş gösteren bu grafiğini YÖKAK’ın 2019 yılında bünyesinde oluşturduğu Öğrenci Komisyonu’nun özverili faaliyetleri aracılığıyla ülkemizdeki yükseköğretim öğrencilerinin kalite güvencesi çalışmalarına yönelik farkındalıklarının artırıldığını ve katılımlarının sağlandığını belirterek, bunu her geçen gün artan öğrenci deneyimlerinin bir göstergesi olarak kabul ettiklerini söyledi. Üyeliği kabul edilen ve yinelenen öğrencileri tebrik eden Başkan Kar, öğrencilere çalışmalarında başarılar diledi. 

Tablo 1: ESU Kalite Güvencesi Öğrenci Uzman Havuzu üyelerinin ülke dağılımları tablosu için tıklayınız.

ESU nedir?

Bünyesinde yer alan Öğrenci Uzman Havuzları, öğrencilerin yükseköğretimde kalite güvencesi hakkında bilgi edinmelerine, görüş ve deneyimlerin paylaşımına olanak sunan ve bu şekilde öğrencilerin kalite güvencesi sistemine aktif katılımını teşvik eden bir platformdur. Detaylı bilgi için https://esu-online.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.