Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, Tunceli’de düzenlenen 31. İLDEK (İletişim Fakültesi Dekanları Konseyi) Toplantısı’na katıldı.

Munzur Üniversitesinde 19-21 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen toplantıda Başkan Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, üniversitelerin iletişim fakültesi dekanlarına, Munzur Üniversitesi akademik ve idari personeline ve öğrencilere, “Kalite Güvence Sistemleri ve Akreditasyon” konusunda bir sunum yaptı.

Sunumunda YÖKAK’ın gelecek hedeflerinden bahseden Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, Kurumsal Akreditasyona sahip üniversite sayısının 53 olduğunu, 2027 yılına kadar tüm üniversiteleri Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamına almak için çaba gösterdiklerini, program akreditasyonu sayısının ise bin 407 olduğunu aktardı. Türk yükseköğretim sistemi açısından bu sayının çok daha yukarılara çıkmasının önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kocabıçak, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) logolu mezuniyet belgeleri hakkında da bilgilendirmeler yaptı.

YÖKAK’ın 2025 yılında uluslararası akreditasyon veren bir kurum olması için yapılan çalışmaları özetleyen Kocabıçak, “Bu çalışmaların önümüzdeki süreçte başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve kültür coğrafyamız olmak üzere dünya genelinde yükseköğretimde kalite kültürümüzü görünür kılmaya büyük katkısı olacaktır” dedi.

YÖKAK tarafından kalite güvencesi alanında yapılan çalışmalarla Kurumsal Akreditasyon alan üniversitelerin artık uluslararası çatı kuruluşların veri tabanlarında listelendiğini ifade eden Başkan Kocabıçak, bu gelişmenin diplomaların uluslararası alanda da görünürlüğünü önemli ölçüde arttıracağından bahsetti.

YÖKAK’ın üniversitelere yönelik yapacağı bölgesel eğitim toplantıları ve değerlendirici eğitimleri konularında bilgiler veren Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, son olarak YÖKAK’ın ve üniversitelerin kalite güvence sistemlerinin dijital dönüşüm süreçlerinde YÖKAK’ın vereceği katkılardan bahsederek sunumunu tamamladı.