ANKARA - Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Kuzey Makedonya Uluslararası Vizyon Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Türkiye ve Kuzey Makedonya Arasında Yükseköğretim Alanında Tecrübe Paylaşımı ve İş Birliği Arayışları” adlı uluslararası panelde “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi” konusunda görüşlerini paylaştı.

Sakarya Üniversitesinin (SAÜ) desteği ile düzenlenen uluslararası panel, SAÜ Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Köksal Şahin’in selamlama konuşmasının ardından Kuzey Makedonya’da Türkçe eğitim veren Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca’nın konuşmasıyla devam etti. Rektör Prof. Dr. Hoca, Uluslararası Vizyon Üniversitesinin uluslararası iş birliği faaliyetleri hakkında bilgi verdikten sonra tecrübe paylaşımı ve iş birliği arayışları temalı etkinliğe katılan ve destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Uluslararası panelin onur konuğu olan YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, çok boyutlu bir kavram olan kalitenin yükseköğretim kurumlarının paydaşları tarafından farklı şekillerde algılandığını belirterek konuşmalarına başladı. Yükseköğretim kalite güvencesinin yükseköğretim kurumlarının temel fonksiyonları kapsamındaki faaliyetlerini paydaşların beklentisine ve amaca uygun bir şekilde yerine getirdiklerine dair kamuoyuna verdiği güvencenin sağlanması olarak tanımlayan Prof. Dr. Muhsin Kar, YÖKAK olarak farklı seçenekler arasında Türk yükseköğretim sistemine en uygun kalite güvencesi çerçevesini belirlediklerini ve başarılı bir şekilde uyguladıklarını ifade etti. Başkan Prof. Dr. Kar, YÖKAK olarak belirlenen çerçevenin yükseköğretim alanında uluslararası kalite güvencesi ile konuşan ve ülkeye özgü karakteristikleri dikkate aldığını vurgulayarak, mevcut tecrübelerini diğer ülkelerle paylaşmaktan ve diğer ülkelerin iyi örneklerinden yararlanmak istediklerini, bu noktada her türlü iş birliğine açık olduklarını aktardı. Mayıs ayında Barselona’da UNESCO tarafından düzenlenen Dünya Yükseköğretim Konferansında öne çıkan gündem maddelerine ilişkin gözlem ve değerlendirmelerini katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Muhsin Kar, yükseköğretim kurumlarının birçok alanda karşı karşıya olduğu meydan okumalara çözüm noktasında önemli rol oynayabileceğini belirterek sözlerini tamamladı.

Panelde Kuzey Makedonya Yükseköğretim Kalite Ajansı Başkanı Dr. Agim Rushiti ise Kuzey Makedonya’daki yükseköğretim sistemi, yükseköğretim kurumlarının gelişimi ve kalite güvencesi alanında yapılan çalışmaların mevcut durumunu konu alan bir sunum gerçekleştirdi.

Uluslararası Panelin açılış oturumu, Kuzey Makedonya Başbakanlık Müsteşarı Doç. Dr. Muhittin Kahveci’nin konuşmasıyla tamamlandı.