Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, İstanbul Üniversitesinde düzenlenen “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi ve Akreditasyon” başlıklı konferansa konuşmacı olarak katıldı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda 27 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak yaptı. Konferansta ‘’Yükseköğretimde Kalite Güvencesi ve Akreditasyon’’ başlıklı sunum yapan Başkan Prof. Dr. Kar, yükseköğretimde kalite güvencesi kavramının tanımını yaparak, kalite güvencesinin üniversiteden işe geçiş sürecini hızlandırmayı ve bu süreci mümkün olduğu kadar kısaltmayı amaçladığını belirtti.

Kalite güvencesinin yükseköğretime erişimi artırarak eğitim-öğretim, Ar-Ge ve toplumsal katkı faaliyetlerine katkı sağlayacağını ifade eden Prof. Dr. Kar, kalite güvence sisteminde amaca uygunluk yaklaşımı benimsediklerini ve yükseköğretim kurumlarından kendi ihtiyaçlarına uygun bir modeli ortaya koymasını beklediklerini kaydetti.

Kalite güvencesindeki hedeflerinin ise ulusal kalkınmaya katkı sağlanması, öğrencilerin ulusal ve küresel yeterliliklere uygun olarak hayata hazırlanması ve eğitimde mükemmellik olduğunu kaydeden Başkan Kar, konuşmasının devamında YÖKAK’ın kalite güvencesi sisteminin çerçevesini ve hangi araçlarla uygulandığını aktardı.

YÖKAK Uzmanı Ayhan Koçer, Başkan Kar'ın konuşmasının ardından YÖKAK değerlendirme süreçlerine ilişkin bir sunumunu gerçekleştirdi.