Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde (ÇOMÜ) düzenlenen “Kurumsal Kalite İçin Hep Birlikte Daha İleri” başlıklı konferans, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak’ın katılımıyla 29 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirildi.

ÇOMÜ Kalite Geliştirme ve Kurumsal İzleme Koordinatörlüğü tarafından İÇDAŞ Kara Yusuf Kongre Merkezi’nde düzenlenen konferansa ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, üniversite yönetimi, akademik ve idari personeli katıldı.

Başkan Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, konferansta yaptığı konuşmasında yükseköğretimde kalite güvencesi ve YÖKAK’ın akreditasyon uygulamaları hakkında bilgi verdi. Türkiye’de 208 üniversiteden 53’ünün YÖKAK tarafından yürütülen Kurumsal Akreditasyon Programı (KAP) kapsamında akredite edildiğini, ÇOMÜ’nün de bu üniversitelerden birisi olduğunu belirten Prof. Dr. Kocabıçak, 2027 yılına kadar tüm üniversiteleri akredite etmeyi hedeflediklerini kaydetti. YÖKAK akreditasyonunun Türk üniversiteleri açısından önemine değinen Başkan Kocabıçak, kalite güvencesi süreçlerini üniversiteler ile birlikte sürdürdüklerini ifade etti.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu da konuşmasında YÖKAK’ın yürüttüğü çalışmaların Türk yükseköğretim sisteminin kalitesinin yükseltilmesine önemli katkılar sağladığına işaret ederek, ÇOMÜ’deki kalite güvencesi süreçleri hakkında bilgi verdi.