İZMİR - Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından yürütülen “2021 Kurumsal Akreditasyon Programı” kapsamında Kurumsal Akreditasyon Belgesi almaya hak kazanan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) için Belge Takdim Töreni gerçekleştirildi.

DEÜ Rektörlüğü 15 Temmuz Şehitler Salonu’nda gerçekleştirilen Belge Takdim Töreni, YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, YÖKAK Danışmanı Prof. Dr. Olgun Çiçek, YÖKAK Uzmanı Mustafa Çolak, üniversite yönetimi ile akademik ve idari personelinin katılımıyla 25 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, dış değerlendirme sürecini başarıyla tamamlayarak bunu Kurumsal Akreditasyon Belgesi ile taçlandıran Dokuz Eylül Üniversitesi ailesini tebrik etti. Bu tür başarıların liderlik, yönetim ve kalite başlıklarını ön plana çıkardığına değinen Prof. Dr. Kar, “Biz de liderliği oldukça önemsiyoruz. Rektörlerimizin bu süreci sahiplenmesi, üniversitelerimizin kalite anlayışını güçlendirmesinde önemli bir unsur olarak dikkat çekiyor. Paydaşların kalite süreçlerine katılımının da hayati rol oynadığını biliyoruz” dedi.

Üniversitelerin eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal katkı gibi temel fonksiyonlarını sürekli iyileştirme anlayışıyla kamuoyuna yansıtmalarını önemsediklerini ifade eden Başkan Kar, “Kurumsal Akreditasyon Programı ÖSYM kılavuzunda yer alıyor. Dokuz Eylül Üniversitesinin de olduğu gibi Kurumsal Akreditasyon Belgesi alan üniversitelerimizin karşısında kılavuzda YÖKAK yazıyor. Akreditasyon durumuyla ilgili bilgi de açıklama bölümünde yer alıyor. Türkiye'deki diğer üniversitelerimiz de 2027 yılına kadar bu programa dahil olacaklar. Akredite edilmeyen üniversiteler de söz konusu olacak. İki yılda bir üniversitelerimizi ziyaret etmeye devam edeceğiz. Akredite olduk iş bitti diye bir şey olmayacak" dedi. Uzaktan eğitim, hayat boyu öğrenme ve mesleklerin geleceğine ilişkin yükseköğretim kurumlarına büyük görev düştüğünü belirten Kar, 'öğrenci merkezli eğitim' anlayışının benimsenmesi gerektiğini kaydetti.

Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar da DEÜ'nün 20 araştırma üniversitesinden birisi olduğunu ifade ederek, “Kalite ve hizmet standartlarını yükseltecek yatırımlara ve projelere önem veriyoruz. Kurumsal Akreditasyon Belgesi'ni bir başlangıç olarak değil; daha fazlasını yapmak için dayanak noktası olarak görüyoruz. Kalite kavramını zihinlere aşılamanın ve içselleştirmenin belge almak kadar zor olduğunu biliyoruz. Başta Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Muhsin Kar'a ve YÖKAK'ın değerli üyelerine de ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, konuşmaların ardından DEÜ’nün hak kazandığı Kurumsal Akreditasyon Belgesi’ni Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar’a takdim etti.