Öğrenci Katılımı

Yükseköğretim Kalite Kurulu(YÖKAK) Öğrenci Komisyonu, 1 Ekim 2019 tarihinde aldığı karar yükseköğretim alanında kalite kültürünün yaygınlaştırılması, kalite süreçlerinin içselleştirilmesi ve öğrencilerin kalite güvencesi sistemine katılımlarının artırılması, ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalar yürütmek amacıyla oluşturulmuştur. Komisyonun temele görevleri şunlardır:

 • Yükseköğretimde kalite kültürünün öğrenciler tarafından içselleştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını sağlamak
 • Öğrencilerin yükseköğretimdeki kalite güvencesi süreçlerine ilişkin katılımlarını artırmak,
 • Ulusal ve uluslararası düzeyde öğrenci katılımlı çalışmalar gerçekleştirmek,
 • Öğrenci değerlendirici havuzunda yer alacak öğrenci değerlendirici adaylarını belirlemek üzere Kurumsal Dış Değerlendirme Komisyonu’na öneride bulunmak,
 • Komisyon tarafından ilgili yıl içerisinde yapılan çalışmalara ilişkin faaliyet raporu hazırlamak ve Kurul’a sunmaktır

 Mehmet BORA

Mehmet BORA Başkan / İstanbul Üniversitesi

2013 yılında Uşak Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Bölümü’nde lisans eğitimine başladı ve 2 yıl boyunca bölüm ve fakülte temsilciliği görevlerini üstlendi. Lisans eğitimini bölüm birincisi, fakülte üçüncüsü olarak tamamlayan BORA, şu an İstanbul Üniversitesi’nde Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi yüksek lisans programına devam etmektedir. YÖKAK değerlendiricisi olarak 2018 ve 2019 yıllarında Kurumsal Dış Değerlendirme Programı kapsamında saha ziyaretleri gerçekleştirmiştir. 2020 yılında ise YÖKAK Kurumsal Akreditasyon Programı’nda değerlendirici olarak görev aldı. Bir AB Projesi olan “Kültürlerarası Değişim Projesi” kapsamında 8 gün Avusturya’da çeşitli ziyaretlerde bulunan BORA, çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde de aktif olarak yer almaktadır.
 Sena ÇATAL

Sena ÇATAL Başkan Yardımcısı / TED Üniversitesi

2018 yılında TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesini ve İletişim Bölümü Ek Dal Programını tamamladı. Bu süre zarfında üniversitenin TEDÜ Mimarlık ve Tasarım Topluluğunda yer aldı. 2019 yılında İstanbul Arel Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde Araştırma görevlisi olarak atanan ÇATAL, aynı yıl TED Üniversitesi Mimarlık ve Kent Çalışmaları yüksek lisans programı öğrencisi olmuştur. 2019 yılı sonunda YÖKAK’a görevlendirilmiş olup, 2020 yılında Kurul’un Kurumsal Akreditasyon Programı’nda değerlendirici olarak görev almıştır.

 Aleyna Feraye YILMAZ

Aleyna Feraye YILMAZ Üye / Başkent Üniversitesi

Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler programı öğrencisidir. Başkent Üniversitesi Ombudsmanlık Topluluğu’nun kurucu başkanı olarak görev yapmaktadır. 2 yıldır Avrupa Hukuk Öğrencileri Birliği (ELSA) üyesi ve YÖKAK değerlendiricisi olan YILMAZ, 2020/2021 akademik yılında Avrupa Öğrenci Birliği (ESU) Kalite Güvencesi Öğrenci Uzman Havuzuna üye olarak kabul edilmiştir ve birliğin eğitimlerine aktif olarak katılmaktadır.

 Burak Tunahan EKİNCİKLİ

Burak Tunahan EKİNCİKLİ Üye / Marmara Üniversitesi

Özel Amerikan Robert Lisesi 2016 yılı mezunudur. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisidir. Üniversiteye başlangıcından itibaren Avrupa Tıp Öğrencileri Topluluğu (EMSA)’da 4 yıl boyunca aktif çalışmış, Türkiye’nin Ulusal Koordinatörlüğü ve ardından da Avrupa çapında genel sekreterlik rolünü üstlenmiştir. 2018 ve 2019 senesi yazlarında burslu olarak Cleveland’da Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde elektrofizyoloji laboratuvarı misafir öğrenci asistanı olarak çalışmıştır.

 Fatma AYVAT

Fatma AYVAT Üye / Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nü 2012 yılında tamamladı. 2014 yılında aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2016 yılında yüksek lisans derecesi aldı. Şu an Hacettepe Üniversitesi’nde nörolojik rehabilitasyon alanında doktora tez çalışmasını yürütmektedir. Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü uluslararası akreditasyon çalışmaları ve Bologna süreçlerinde komisyon üyesi olarak görev almıştır. SABAK (Sağlık Bilimleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) değerlendiricisi olarak lisans programı değerlendirme süreçlerinde aktif rol alan AYVAT, aynı zamanda YÖKAK değerlendiricisidir.

 Furkan DURU

Furkan DURU Üye / Dokuz Eylül Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisidir. Üniversitesinde sınıf temsilciliği ve fakülte öğrenci temsilciliği yapmış olup, halen üniversite öğrenci konseyi başkanlığı görevini sürdürmektedir. Kurucu başkanlığını üstlendiği Sağlıkta İnovasyon ve Girişimcilik Topluluğu faaliyetlerine destek olmaktadır. DURU, Dokuz Eylül Üniversitesi kalite komisyonu, öğrenci toplulukları komisyonu, Bologna eşgüdüm komisyonu üyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ise kalite geliştirme birimi, öz değerlendirme kurulu, bilimsel araştırmalar danışma kurulu, lisans düzeyi eğitim kurulu ve tıp eğitimi öğrenci kurulu üyesidir. Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) öğrenci komisyonu üyesi ve değerlendiricisi, aynı zamanda YÖKAK değerlendiricisidir.

 Hatice Kübra ERDOĞAN

Hatice Kübra ERDOĞAN Üye / Gaziantep Üniversitesi

Lisans eğitimine 2017 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde başlamış, burada Beslenme ve Sağlık İçin El Ele Topluluklarında yer almıştır. 2019 yılında Gaziantep Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği programına yatay geçiş yapan ERDOĞAN, üniversitenin kalite güvencesi biriminde kısmi zamanlı öğrenci olarak çalışmakta, aynı zamanda Üniversitesinin Çevre Gönüllüleri Topluluğu, Sinema Topluluğu, Eğitimde İnovasyon Topluluğu ve Münazara Topluluğu’nda yer almaktadır.

 Muhammed İYİSAN

Muhammed İYİSAN Üye / Sakarya Üniversitesi

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencisidir. 2015 yılında Sakarya Üniversitesi bünyesinde Genç Kalite Topluluğu’nun kurucu başkanlığı görevini yürütmüştür. Kalite anlayışını ülke genelinde yaygınlaştırmak amacıyla 2018 yılında Genç Kalite Türkiye Çalıştayı’nı düzenleyerek, farklı illerden kaliteyle ilgilenen öğrencileri aynı platformda buluşturmuştur. YÖKAK değerlendiricisi olan İYİSAN, 2018 ve 2019 yıllarında YÖKAK Kurumsal Dış Değerlendirme Programı, 2020 yılında ise YÖKAK Kurumsal Akreditasyon Programı’nda değerlendirici görev almıştır. 2020/2021 akademik yılında Avrupa Öğrenci Birliği (ESU) bünyesinde Kalite Güvencesi Öğrenci Uzman Havuzuna kabul edilmiştir ve birliğin eğitimlerine aktif olarak katılmaktadır.

 Simge AYYILDIZ

Simge AYYILDIZ Üye / Karabük Üniversitesi

Lisans eğitimine 2017 yılında Karabük Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde başlamıştır. Hazırlık sınıfını birincilikle tamamlamış, hazırlık okullarında kaliteyi iyileştirmek amacıyla üniversitesinde gerçekleştirilen bir program olan MOCA 2018’de (Meeting of Change Agents) görev almıştır. 2018 yılında YÖKAK değerlendiricisi olan AYYILDIZ, Kurumsal Dış Değerlendirme Programı’nda değerlendirici olarak görev yapmıştır. Karabük Üniversitesi kalite komisyonunda ise öğrenci temsilcisi olarak rol almaktadır. AYYILDIZ, 2020 yılından bu yana Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dış Ticaret bölümü öğrencisidir.

 Berk ER

Berk ER Ankara Üniversitesi

 Gamze UYUK

Gamze UYUK Atılım Üniversitesi

Tanıtım, İletişim ve Bilgilendirme Birimi
 • Sena ÇATAL
 • Mehmet BORA
 • Aleyna Feraye YILMAZ
Uluslararası İlişkiler Birimi
 • Sena ÇATAL
 • Aleyna Feraye YILMAZ
 • Burak Tunahan EKİNCİKLİ
 • Simge AYYILDIZ
Akreditasyon (Ulusal) Birimi
 • Muhammed İYİSAN
 • Furkan DURU
Akreditasyon (Uluslararası) Birimi
 • Fatma AYVAT
 • Simge AYYILDIZ
Öğrenci Toplulukları Birimi
 • Muhammed İYİSAN
 • Furkan DURU
 • Hatice Kübra ERDOĞAN
Arşiv ve Yayın Birimi
 • Fatma AYVAT
 • Mehmet BORA
 • Burak Tunahan EKİNCİKLİ
 • Hatice Kübra ERDOĞAN

Kalite Elçisi Öğrencilerimiz (Öğrenci Komisyonu) tarafından düzenlenen 2020 Webinar Serisi