Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ve Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) iş birliğinde Konya’da düzenlenen “Evreni Anlama Sanatı: Temel Bilimler Kongresi”ne katıldı. 

Selçuk Üniversitesi (SÜ) ev sahipliğinde 11-12 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleşen kongrenin açılış konuşmalarını YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, SÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Genel Sekreteri Dr. Şule Ürün ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı SÜ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülkü Sayın yaptı.

Başkan Prof. Dr. Muhsin Kar, konuşmasında güzel ve anlamlı bir organizasyonda bir araya geldiklerini dile getirerek, üniversitelerin müfredatlarında sürdürülebilirlik fikrinin önümüzdeki yıllarda sağlıktan sosyal bilimlere ve mühendisliğe kadar tümünü kavrayacak bir şekilde bütüncül bir anlayışla ön plana çıkacağını söyledi. Sürdürülebilirlik konusunda üniversitelerde kalite güvencesi ve akreditasyon boyutunda bir farkındalık oluşacağını belirten Prof. Dr. Kar, “Uluslararası çerçevede zaman zaman ölçütler güncelleniyor. Dolayısıyla bu konular gelecekte daha önemli hale gelecek” dedi.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, açılışta yaptığı konuşmasında “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Uluslararası Temele Bilimler Yılı”nı farkındalık çalışmalarıyla yürüttüklerini ifade etti.

SÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, üniversite olarak bilimsel çalışmalara destek vermeye devam ettiklerini, üniversitenin uluslararasılaşması için çabaladıklarını, kampüs hayatını, fiziki mekanları ve bilimsel projeleri desteklediklerini aktardı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Genel Sekreteri Dr. Şule Ürün de etkinliğin özellikle öğrencilere temel bilimleri daha çok sevdireceğine ve öğrencilerin ufuklarını açacağına inandığını söyledi.

Açılış töreninin ardından “Farkındalık Oturumu” ile devam eden kongrede iki gün süreyle temel bilimler üzerine oturumlar, seminerler, poster ve stant sunumları ile resim, tasarım, tiyatro ve film faaliyetleri de düzenlendi.