Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından uygulanan 2021 yılı Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamında belge almaya hak kazanan Yıldız Teknik Üniversitesinde, düzenlenen törenle “Kurumsal Akreditasyon Belgesi” takdim edildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampüsünde yapılan Belge Takdim Töreni’ne YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, YÖKAK Genel Sekreteri Mehmet Yılmaz, üniversite yönetimi ile akademik ve idari personeli katıldı.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, törende yaptığı konuşmasında kurulun çalışmaları ve kurumsal değerlendirme süreçleri hakkında bilgi verdi. Üniversitelerin temel fonksiyonları olan eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, toplumsal katkı ve yönetim hizmetlerinin kalite düzeylerinin sürekli iyileştirilmesi ve bunların kamuoyuna yansımasının önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Kar, YTÜ’nün de YÖKAK’ın kurumsal akreditasyon süreçlerine gönüllü olarak dâhil olan kurumlar arasında olduğunu söyledi. Kurumsal Akreditasyon Belgesi başarısının ortaya çıkmasında liderliğin de gerekli olduğuna değinen Başkan Kar, rektörler başta olmak üzere üniversite yönetiminin kalite güvence sisteminin kurulması ve işlemesi yönünde yapılan çalışmaları sahiplenmesinin önemine işaret etti. Prof. Dr. Kar, Rektör Prof. Dr. Tamer Yılmaz’ı ve sürece aktif katılım sağlayarak belgenin alınmasındaki katkılarından dolayı tüm Yıldız Teknik Üniversitesi paydaşlarını da tebrik ederek, Kurumsal Akreditasyon Belgesi’nin hayırlı olmasını diledi.

YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz da törenin açılış konuşmasında yönetim anlayışının bütünsel bir şekilde ele alınması gerektiğini, kalite güvencesi sistemi sürecinin de bu noktada devreye girdiğini söyledi. YÖKAK tarafından verilen Kurumsal Akreditasyon Belgesi’nin bu süreçteki en değerli çıktılardan birisi olduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz, “YTÜ’nün Türkiye’nin bu belgeye sahip sayılı üniversiteleri içerisinde yerini alması beni heyecanlandırıyor. Bu belgenin etkisiyle, burada edindiğimiz kültürel birikimle, tecrübeyle, öğrenmeyle diğer eğitim, Ar-Ge ve sosyal sorumluluk gibi süreçlerimiz daha da hızlı ve verimli şekilde devam edecektir” dedi. Rektör Yılmaz, Kurumsal Akreditasyon Belgesi’ndeki emekleri dolayısıyla Başkan Kar’a ve tüm YÖKAK ekibine teşekkür etti.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, konuşmaların ardından Kurumsal Akreditasyon Belgesi’ni Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz’a takdim etti.