Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanlığı tarafından ‘’2020 Yılı Kurumsal Dış Değerlendirme ve Akreditasyon Programı’’ kapsamında düzenlenen değerlendirici eğitimi 5-7 Mart 2020 tarihleri arasında 252 değerlendirici adayının katılımı ile Antalya’da gerçekleştirildi. 

Farklı yükseköğretim kurumlarından akademisyenler, idari personel, öğrenciler ve sektör çalışanlarının katıldığı program, Dr. Sertaç DOĞANAY’ın ''Geleceğin İşleri, Güçleri ve Dinamikleri'' adlı konferansıyla başladı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer ELMAS, ''Birlikte Nereye Koşuyoruz?'' adlı sunumunda, iç ve dış kalite güvencesi sistemlerinde değerlendiricilerin rolleri, sorumlulukları ve değerlendiricilerden beklentiler konularında açıklamalarda bulundu. Sürekli iyileşme ve liderlik konularına vurgu yapan Prof. Dr. ELMAS ayrıca, YÖKAK kurumsal dış değerlendirme ve akreditasyon süreçlerinde 2019 yılının Nisan ayından günümüze kadar gerçekleştirilen güncellemeler, dereceli değerlendirme anahtarı (rubrik) ve uluslararası ajanslarla gerçekleştirilen paylaşımlara ilişkin de paylaşımlarda bulundu. 

YÖKAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Aksu YILDIRIM ise ''2020 Yılı Değerlendirici Eğitimi Hakkında Bilgilendirme'' başlıklı sunumunda önceki yıl gerçekleştirilen program kapsamındaki değerlendirici eğitimi ve değerlendiricilerin 360 derece değerlendirilmesine ilişkin bulguları aktararak, 2020 Yılı Değerlendirici Eğitimi programının hedefleri, güncellenen kapsamı ve yöntemi ile ilgili bilgiler verdi.

Programın ikinci günü etkinlikleri, moderatörler eşliğinde sekiz farklı salonda, grup çalışmaları ile devam etti. Sabah oturumları, Kurumsal Dış Değerlendirme ve Akreditasyon Kılavuzu (Sürüm 2.0)’nu özümsemeyi hedefleyen jigsaw etkinlikleri ile başladı. Kurumsal değerlendirmede bu yıl ilk kez kullanılacak olan dereceli değerlendirme anahtarı (rubrik) kullanımının içselleştirilmesine yönelik örnek olay etkinlikleri ile sürdürülen programda öğleden sonra “Venüs Üniversitesi’nin Dış Değerlendirmesi” başlıklı kurgusal simülasyon etkinliği gerçekleştirildi. 

Programın son gününde, çalışma grupları tarafından hazırlanan Venüs Üniversitesi Kurumsal Akreditasyon Raporu (KAR), YÖKAK Kalite Güvencesi Yönetim Bilgi Sistemi (KGYBS)’ne girilerek raporlar moderatörler eşliğinde değerlendirildi. Eğitim programının etkinliği ve etkililiğinin de değerlendirilmesinin ardından, YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer ELMAS bir kapanış konuşması gerçekleştirerek; katılımcılara, moderatörlere ve YÖKAK çalışanlarına katkılarından dolayı teşekkür etti. 2020 yılı kurumsal dış değerlendirme süreçlerinde başarı dileklerinin paylaşıldığı program, hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.