Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanlığı (YÖKAK) Amerikan Yükseköğretim Akreditasyon Kurulu (CHEA) tarafından 2019-2020 ve 2020-2021 dönemleri için  Uluslararası Kalite Grubu (CIQG)’na üye olarak kabul edildi. 

Washington (ABD) merkezli CHEA; yükseköğretim kurumları, akreditasyon kuruluşları, kalite güvencesi kurumları için önemli bir çatı grup niteliği taşımaktadır. Öncelikleri arasında yükseköğretimde kalite güvencesi yoluyla katma değer yaratılmasında ulusal ve uluslararası işbirliği ve uzmanlık paylaşımı başlıkları bulunan kurul 1996’dan beri faaliyet göstermektedir. 

Yakın tarihlerde gerçekleşen ENQA üyeliği ile Avrupa, APQN üyeliği ile Asya Pasifik bölgeleri yüseköğretim kalite sistemleri ile entegrasyon sağlayan YÖKAK, CIQC üyeliği ile Türk yükseköğretim sisteminin dünya çapında temas noktalarınına bir yenisinin eklenmesinin gururunu yaşıyor.

Bu üyelik çalışmasının bir parçası olarak CIQG ve YÖKAK, karşılıklı politika paylaşımı,  işbirliği ve danışmanlık çalışmaları, gruba özel araştırma kaynakları ve raporlara erişimin yanı sıra uluslararası etkinliklerde temsil gibi birçok konuda çalışma gerkeçleştirecektir.

CHEA-CIQG üyelik çalışmalarına özveri ile katkı sunan Kurul üyelerimize, danışmanlarımıza, tüm çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza da teşekkürlerimizi sunuyor, üyelik sürecinin Türk yükseköğretim sistemine hayırlı olmasını diliyoruz.