ANKARA - Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Azerbaycan Kalite Güvencesi Ajansı (TKTA) tarafından 5-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Forumu’na katıldı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleşen forumda yükseköğretimde iç ve dış kalite güvencesi, araştırma potansiyelinin geliştirilmesi ve yükseköğretim kurumlarının işgücü piyasası ile bağlantısı konuları ele alındı.

TKTA Yönetim Kurulu Başkanı Ulkar Sattarova’nın açılış konuşması ile başlayan forumda Letonya, Birleşik Krallık, Hollanda ve Kazakistan gibi birçok ülkenin kalite ajanslarından temsilcilerin konuşmacı olarak yer aldığı paneller ve Azerbaycan’daki yükseköğretim kurumlarının temsilcilerinin katılımıyla çalıştaylar düzenlendi. 

Prof. Dr. Muhsin Kar, moderatörlüğünü Orta ve Doğu Avrupa Kalite Güvence Kuruluşları Ağı (CEENQA) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Olgun Çiçek’in yaptığı “Kalite Kültürünün Gelişiminde Dış Kalite Güvence Mekanizmalarının Etkisi” başlıklı panelde dış değerlendirme ve akreditasyona ilişkin güncel tartışmalar ile YÖKAK’ın bu konudaki uygulamaları konularında değerlendirmelerde bulundu ve soruları cevapladı.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar ve foruma davetli diğer ülkelerin kalite ajanslarının temsilcileri Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Amrullayev’i ziyaret ederek yükseköğretimde kalite güvencesi konularında bir görüşme gerçekleştirdi.

Etkinliğin ikinci gününde Prof. Dr. Muhsin Kar, etkinliğe katılan kalite ajansları temsilcileri ile görüş alışverişinde bulunarak, iş birliği imkanlarını değerlendirdi.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Azerbaycan’da bazı temaslarda da bulunarak, Azerbaycan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İdris İsayev, CEENQA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Olgun Çiçek ile TKTA Genel Direktörü Ulkar Sattarova ile birlikte Azerbaycan yükseköğretiminde kalite güvencesi hususunda özel ve kapsamlı bir görüşmeye katıldı. YÖKAK olarak kardeş Azerbaycan ile tecrübe paylaşımı ve birlikte öğrenme noktasında her türlü iş birliğine ve dayanışmaya açık olduklarını belirten Prof. Dr. Kar, bu konularda desteğe hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Muhsin Kar, Rektör Prof. Dr. Vilayet Valiyev’in daveti üzerine Azerbaycan Teknik Üniversitesini ziyaret ederek, farklı üniversitelerden akademisyenlerin katıldığı bir toplantıda kalite güvencesinin ne olduğunu, neden gerekli olduğunu ve nasıl bir meydan okuma olduğunu kapsayan bir konuşma yaptı.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Kar, son olarak Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptığı süreçte gerçekleştirilen Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu’nun Azerbaycan ortağı Bakü Avrasya Üniversitesini ziyaret ederek, Rektör Prof. Dr. Nazım Hüseyinli, Rektör Yardımcıları Nigar Hüseynova, Siyavuş Qasımov ve Gülizar İbrahimova ile kalite güvencesi konusunda tecrübe paylaşımında ve görüş alışverişinde bulundu.