Avrasya Üniversiteler Birliği (Eurasian Universities Union - EURAS) tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen “Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (Eurasian Higher Education Summit – EURIE)”, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar’ın katılımıyla İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

1-3 Mart 2023 tarihlerinde düzenlenen ve 72 ülkeden 200’den fazla kurumun yer aldığı zirvenin açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet M. Kasapoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu video göndererek katılım sağlarken, törende üst düzey birçok katılımcı yer aldı.

Türkiye’nin yükseköğretim sektörünü dünyaya tanıtmaya devam etmeyi ve bu sektörde bir cazibe merkezi haline getirerek akademik iş birliklerini artırmayı hedefleyen zirvede bir konuşma gerçekleştiren YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, zirveye üniversite yöneticileri, öğrenciler, akademisyenler ve iş dünyası temsilcilerinin katıldığını ifade ederek, bu tür ortamların özellikle yükseköğretimdeki eğilimleri anlama, görme, tartışma ve geleceğe yönelik ortak bir anlayışı oluşturması açısından önemli bulduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Kar, zirvenin ikinci gününde düzenlenen “Yükseköğretim Kurumları İçin Yükselen Kalite Güvencesi ve Akreditasyon Değeri” başlıklı panelde “YÖKAK’ın Türkiye’deki Kalite ve Akreditasyon Uygulamaları ve Deneyimi” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Başkan Kar, sunumunda YÖKAK’ın çalışmaları ve kurumsal değerlendirme süreçleri hakkında bilgi vererek, yükseköğretim kurumlarının güçlü, işleyen ve sürekli iyileşme anlayışına dayalı bir kalite güvence sistemine sahip olması gerekliliğine işaret etti. YÖKAK tarafından Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına yönelik olarak 2020 yılından itibaren uygulanan Kurumsal Akreditasyon Programı hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Muhsin Kar, 2020’de 11 üniversiteyle başlayan program kapsamında 2027 yılına kadar Türkiye'deki tüm yükseköğretim kurumlarını değerlendirmek istediklerini aktardı.

Üç gün boyunca farklı konu başlıkları altında 57 panelin gerçekleştirildiği EURIE 2023’te düzenlenen ilk panel ise “Afet Yönetiminde Üniversitelerin Rolü ve Önemi” olurken, panelde dünyanın dört bir yanından gelen uzman akademisyenler, afet yönetimini tartıştı. Zirve “Kalite Sürecinde Hollanda Deneyimi”, “Kalite ve Akreditasyon: AQAS Perspektifleri ve Uygulamaları”, “Uluslararası Eğitim Liderliği ve Değişim Yönetimi”, “Uluslararası Eğitim Merkezleri”, “Uluslararası Öğrenci Desteği”, “Dijitalleşme”, “Eşitlik, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık”, “Sürdürülebilirlik ve Kalite Güvencesi” gibi birçok başlıkta düzenlenen paneller ve çalıştaylar ile devam etti.