Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Orta ve Doğu Avrupa Kalite Güvence Ajansları Ağı (CEENQA) tarafından Öğretmenlik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (EPDAD) ev sahipliğinde düzenlenen CEENQA Genel Kurulu’na ve Kalite Güvencesi Ajanslarının Bağımsızlığı temalı çalıştaya katıldı.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, İstanbul’da düzenlenen çalıştayın açılışında bir konuşma yaptı. Çalıştayın bilgi ve deneyimlerin paylaşılması ve iyi uygulamaların yaygınlaştırılması açısından önemine işaret eden Prof. Dr. Muhsin Kar, bu tür etkinliklerin kalite güvencesini önemseyen ülkelerin kendilerine özgü niteliklerini de kapsayacak ve ortak bir söyleme doğru yönlendirecek uygulamalar olduğunu dile getirdi.

Kalite güvencesi kavramının sadece akreditasyonla sınırlandırılmaması gerektiğini, gelecek nesillere daha iyi fırsatlar sağlanması için güçlü bir araç olduğuna inandıklarını söyleyen Başkan Kar, YÖKAK’ın Türk yükseköğretimi alanında hem üniversiteler hem de kurul açısından uluslararasılaşmaya büyük önem verdiğini kaydetti. ENQA, APQN, CHEA, INQAAHE ve IQA gibi çatı kuruluşlara üye olduklarını ve ikili anlaşmalarla da diğer akreditasyon kuruluşlarıyla yakın iş birliği içinde çalıştıklarını aktaran Kar, kalite güvencesinin program akreditasyonunu da etkin bir şekilde kapsamasını sağlamak için ulusal ve uluslararası kuruluşlarla yaptıkları çalışmaların büyük önem taşıdığını belirtti. Başkan Kar, bu kapsamda Türkiye’deki ulusal ajansların uluslararasılaşmasının da önümüzdeki yıllarda artmasını umduklarını sözlerine ekledi.

Çalıştayın açılışında EPDAD Başkanı Prof. Dr. Cemil Öztürk de bir konuşma gerçekleştirirken, CEENQA Başkanı Franci Demšar "Kamu Sektöründe Bağımsızlık”, ENQA Başkanı Douglas Blackstock “Ajanslar, Bağımsızlık ve ESG ile İlişkileri” konularında birer sunum yaptılar.

İş birlikleri kapsamında Azerbaycan’ın TKTA ve Kazakistan’ın IAAR kuruluşları ile ikili görüşmelerde bulunan Prof. Dr. Kar, Bosna Hersek Yükseköğrenim ve Kalite Güvencesi Geliştirme Ajansı Müdür Yardımcısı Benjamin Muhamedbegovic ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede iki kurum arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi kararlaştırıldı.