Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin öncülüğünde düzenlenen Batı Karadeniz Kariyer Fuarı’na (BATIKAF) Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Öğrenci Komisyonu ile birlikte Kurul Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar katıldı.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) ev sahipliğinde 25-26 Mart 2022 tarihlerinde 16 paydaş üniversite, kamu kurum ve kuruluşları ile meslek odalarının iş birliğinde gerçekleştirilen fuar, Batı Karadeniz’de düzenlenen en büyük kariyer fuarı olma özelliğini taşıyor. 300’ün üzerinde firmanın yer aldığı ve 30 binin üzerinde öğrencinin katıldığı fuarda YÖKAK Öğrenci Komisyonu da stant açarak, öğrencilere yükseköğretimde kalite güvencesi çalışmaları ve öğrencilerin bu çalışmalarda nasıl yer alabilecekleri konularında bilgi verdi. YÖKAK Öğrenci Komisyonu standına fuar boyunca öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, BAİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Gürel’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Yükseköğretim ve Kalite” başlıklı oturumda yaptığı konuşmasında, Kurul olarak bir kariyer fuarına ilk defa katıldıklarını belirterek, YÖKAK Öğrenci Komisyonu standına öğrencilerin gösterdiği ilgi karşısında memnun olduklarını dile getirdi. YÖKAK’ın yeni bir kurum olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kar, “Hem kurumumuzu ileriye taşımak hem de yükseköğretimde kalite güvencesi sistemlerinin kurulması ve desteklenmesi konularında üzerimize düşen görevi yapmaya çalışacağız” dedi. Başkan Kar, konuşmasının devamında yükseköğretimi etkileyen küresel eğilimler, geleceğin meslekleri, yükseköğretim kurumlarının temel işlevleri, yeni çağın üniversite mezunları ve yükseköğretimde kalite güvencesi sistemi konu başlıklarında sunumunu gerçekleştirdi.

Oturumda ayrıca eski YÖKAK Başkanı ve KOSTÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas “Yükseköğretimde Değişim Yönetimi”, YÖKAK Üyesi ve Öğrenci Komisyonu Başkanı Mehmet Bora ile YÖKAK Öğrenci Komisyonu Akademik Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Gonca Uludağ ise “Kalite Süreçlerine Öğrenci Katılımının Kariyer Planına Katkısı” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Dr. Öğr. Üyesi Gonca Uludağ, YÖKAK Öğrenci Komisyonu Başkanı ve Kurul üyesi Mehmet Bora ile Komisyon üyesi Sena Çatal, Öğrenci Komisyonu standında öğrencilerin yükseköğretimde kalite güvencesi çalışmalarında nasıl yer alabilecekleri konularında ayrıntılı bilgiler verdi.