ANKARA - Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) ile Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Kalite Güvence Ajansı (TKTA) arasında, yükseköğretimde kalite güvencesi alanında işbirliğine yönelik protokol YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas ve TKTA Yönetim Kurulu Başkanı Eldar Orujov arasında imzalandı.

Ankara’da YÖKAK’da düzenlenen protokol imza törenine Prof. Dr. Elmas ve Orujov’un yanı sıra TKTA’dan Kalifikasyon Tanınımı Bölümü Müdürü Nicat Esedli, Kalite Teminatı Bölümü Müdür Vekili İlham Hümbetov, YÖKAK’dan Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım, Kurul Üyesi Prof. Dr. Sina Ercan, Kurul Danışmanı Prof. Dr. Buket Akkoyunlu, Akademik Uzmanlar Doç. Dr. Dilek Avşaroğlu Erkan ve Doç. Dr. Salih Bardakcı ile kurul çalışanları katıldı.

Protokole göre, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki yükseköğretim kalite güvencesi alanında ortak çalışmalar yapmak ve işbirliğini geliştirmek amaçlanıyor. Protokolde, yükseköğretim kurumlarının kurumsal dış değerlendirmesi ve kurumsal akreditasyonu alanında işbirliği yapmak, kurumsal değerlendirme ve akreditasyon süreçlerinde görev alan dış değerlendiricilerin eğitimi konusunda deneyim paylaşmak, dış değerlendiricilerin ve uzmanların hareketliliğini ve değişimini desteklemek ve her iki kurumun da karşılıklı yararına olacak işbirliği mekanizması oluşturmak gibi konular yer alıyor.