ANKARA - Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) ile Türkiye Maarif Vakfı arasında vakfa bağlı yükseköğretim kurumlarında kalite çalışmalarının geliştirilmesine yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

YÖKAK tarafından vakfa bağlı yükseköğretim kurumlarında ulusal ve uluslararası standartlar göz önünde bulundurularak kalite gelişiminin değerlendirilmesini amaçlayan protokol, YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar ile Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün arasında imzalandı.

Yapılan protokolde iki kurumun kuracağı iş birliklerinin liderlik, yönetim ve kalite, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal katkı faaliyetlerinin kalite düzeylerinin değerlendirilmesi ve akreditasyon konularında yükseköğretim kalite güvencesi alanına büyük katkı sağlayacağı kaydedildi.

İş birliği kapsamında YÖKAK tarafından yürütülecek dış değerlendirme süreçlerinin vakfa bağlı yükseköğretim kurumlarındaki liderlik, yönetim ve kalite, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal katkı faaliyetlerinin kalite düzeylerinin değerlendirilmesi, bu kurumlara yönelik akreditasyon kararı verilmesi, akreditasyon kararının askıya alınması veya geri çekilmesi gibi unsurlar yer alıyor.