Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) yükseköğretim kurumlarının akreditasyonunun sağlanması için yapılan iş birliği kapsamında temaslarda bulunmak amacıyla bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. 

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile KKTC Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması”nın ekinde yer alan Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC İşbirliği Çerçeve Belgesi Eylem Planı’nın "3.5.1.1.1.a Yükseköğretim kurumlarının Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından akreditasyonunun sağlanmasına yönelik çalışmalar artırılacaktır" faaliyeti kapsamında, söz konusu faaliyetleri somutlaştırmak ve yol haritası oluşturmak üzere istişarelerde bulunulması amacıyla yapılan bir günlük çalışma ziyareti, 16 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

İlk ziyaretini KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na gerçekleştiren Başkan Prof. Dr. Muhsin Kar, ardından sırasıyla KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Aytunç Şirket, Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı ve Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ile bir araya geldi.

YÖKAK ile KKTC heyetinin de katılım sağladığı toplantıda YÖKAK Akademik Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Songül Omur, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Behçet Çelebi, Bakan Özel Kalem Müdürü Kemal Şöforoğlu, Kalkınma ve Ekonomik İş Birliği Ofisi (KEİ) Koordinatörü Ömer Cihan ve KEİ Ofisi Uzmanı Gülsüm Gözenler de yer aldı.