Avrupa Üniversiteler Birliği’nin (EUA) 14 Şubat 2023’te gerçekleştirdiği “Dijital Yükseköğretimden İçgörüler: Kurumlar için Öz Değerlendirme Rehberi Lansmanı” çevrim içi seminerine Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Öğrenci Komisyonu Başkanı Erdoğan Taha Akbaş, Komisyon Başkan Yardımcısı Ahmet Kayhan Korkusuz, Komisyon üyeleri Berkay Tarım, Esra Köyönü, Ezgi Ayar, Mehmet Sezer Altun, Meliha Taşdemir ve Melike Gülay dinleyici olarak katıldı.

Etkinlikle özellikle pandemi sürecinde eğitimin devam etmesini sağlayan yükseköğretimde dijitalleşmenin önemi vurgulandı.

EUA Yükseköğretim Politikaları Direktörü Michael Gaebel, gerçekleştirdikleri Avrupa Projesi DIGI-HE’nin Nisan 2023’e kadar uzatıldığını belirterek, proje kapsamında yapılan etkinlikleri aktardı. Eğitimde sürekli gelişime açık olabilmek için bu projenin önemli olduğunu vurgulayan Gaebel, eğitimde dijitalleşme için öz değerlendirme araçları hakkında yapılan alan yazını çalışmalarını paylaştı.

EUA Başkanı Alisson Morissroe ise proje kapsamında yapılan atölye çalışmalarından bahsederek, bu çalışmalardan sonra dijital eğitim ekosistemine katılan üniversiteler üzerine yapılan veri çalışmalarını sundu.

Dublin Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Mairead Nic Giolla Mhichil de DIGI-HE projesinin ve eğitimde dijitalleşmenin önemini vurgulayarak, bu kapsamda yükseköğretim kurumlarına verilen eğitimin içeriğini anlattı. Dublin Şehir Üniversitesi tarafından geliştirilen ve 2 hafta sürecek olan bu eğitimde, farklı bölgelere özgü “Eğitimde Dijitalleşme Öz Değerlendirme Araçlarının” oluşturulmasına katkı sağlanacağını söyleyen Mhichil, bu eğitim sayesinde üniversitelerin dijitalleşme süreçlerine nasıl başlayacaklarını ve nasıl bir strateji izleyeceklerini keşfedeceklerini ifade etti.