24.06.2020

ANKARA – Yükseköğretim Kalite Kurulu 2020 yılında Kurumsal Dış Değerlendirme Programına dahil olacak üniversite yöneticileri ile bir araya geldi. 

Kurumsal değerlendirme süreçleri kapsamında 13 üniversite rektörü ve kalite süreçlerinden sorumlu öğretim üyelerinin katıldığı çevrimiçi toplantı;  Üniversitelerin pandemi döneminde  eğitim ve öğretim süreçlerinde yaşanan duruma uyum gösterme ve öğrenme çıktılarına ulaşma çabalarına ilişkin paylaşımı ile başladı. Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas açılış konuşmasında, pandemi gibi eğitim öğretim süreçlerini acil olarak etkileyen durumlarda kalite kültürü, dönüşüm motivasyonu ve çevik liderliğin her zamankinden daha önemli olduğunu vurgulayarak, Kurumsal Dış Değerlendirme Programı’nın en önemli amacının yükseköğretim kurumlarının gelişimine katkı sunmak olduğunu belirtti.    

Toplantının ikinci bölümünde Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım, 2020 Yılı Kurumsal dış değerlendirme sürecinin adımları, önceki yıllara ait deneyimler, süreçte kurumlardan beklenen hususlar ve mentörlük uygulamaları hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Katılımcılara, bu yıl ilk kez uygulamaya alınacak olan; çevrimiçi (uzaktan) ve yüz yüze saha ziyaret etkinliklerinin birlikte kullanılacağı “Karma Saha Ziyareti” yaklaşımının detaylı bir şekilde tanıtıldığı toplantı soru cevap bölümüyle sona erdi.

Toplantının tamamına Youtube kanalımız üzerinden ve aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilmektedir.