ANKARA - Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) ile Moritanya Kalite Ajansı (AMAQ-ES) arasında Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda iş birliği mutabakatı imzalandı. 

Toplantının açılışında konuşan YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, iş birliği mutabakatının her iki kurum için de verimli olmasını umduğunu dile getirerek, YÖKAK’ın ulusal ve uluslararası ağlardaki deneyimlerinin Moritanya Kalite Ajansı ile paylaşımının da önemli olacağını vurguladı. 

AMAQ-ES Başkanı Dr. Haless, “Sayın Başkan ile kurumlarımız arasında bağlantı kurmak üzere mektupla başladığımız yazışmalar ve çevrimiçi görüşmeler sonrasında bugün Ankara’da mutabakat metnini imzalamak üzere bulunuyoruz. Başta paydaşı olduğumuz 2023 YÖKAK Uluslararası Konferansı olmak üzere ortak planlanan bir dizi çalışmayı, kurumlarımız ve ülkelerimiz arasında ilişiklerin iyileştirilmesi için iyi bir vesile olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

AMAQ-ES’ten Başkan Dr. M. Lemine Haless, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sidi Mohamed Abdullahi ile Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığı Danışmanı Sidi Mohamed Sayid’in katıldığı toplantıda, YÖKAK’tan Başkan Prof. Dr. Muhsin Kar, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Genel Sekreter Mehmet Yılmaz ve akademik uzmanlar yer aldı.

YÖKAK ve AMAQ-ES'in tanıtımı ile başlayan toplantı, karşılıklı sunumlar, fikir alışverişi ve soru-cevap şeklinde devam etti. YÖKAK Akademik Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Kozak Çakır YÖKAK'a ilişkin, AMAQ-ES Başkanı Dr. M. Lemine Haless AMAQ-ES'e ilişkin sunumlarını gerçekleştirdi. İki kurumun iş birliği mutabakatı imzalamasının ardından toplantı sona erdi.

İş birliği mutabakatı kapsamında iki kuruluş, yükseköğretim kurumlarının kurumsal dış değerlendirmesi ve kurumsal akreditasyonu, değerlendirici ve uzmanların yetkinliklerinin arttırılması ve iyi uygulamaların paylaşımı gibi konularda ortak çalışmalar yürütecek.