08.10.2020

 

ANKARA – Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Yükseköğretim Kurumlarında kalite süreç ve kültürünün yaygınlaşması konusunda çalışmalarında devam ediyor. Türkiye’de Yükseköğretim kurumları için bu alanda gerçekleştirilen en kapsamlı eğitim olma özelliğini taşıyan Kalite Komisyonlarına yönelik çevrim içi eğitim serisi 25-26 Eylül, 2-3 Ekim, 7-8 Ekim 2020 tarihlerinde gerçekleştirildi.

5 çevrimiçi modülde, alanında uzmanlaşmış 10 moderatör eşliğinde 10 sanal sınıfta gerçekleştirilen uygulamada toplam 600 kişinin yararlandığı eğitimler yükseköğretim kurumlarında çalışan kalite komisyonlarının yanı sıra birçok üniversite rektörü ve üst yöneticisi tarafından da takip edildi.

Toplantıların liderlik sunumunda konuşan YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas; 2030’larda beklenen yükseköğretimde kitlesel dijital dönüşümün pandemi nedeniyle hızlı bir şekilde eğitim hayatına girdiğini vurgulayarak, ani değişime dijital yetkinliklerle ayak uydurmanın önemini vurguladı. YÖKAK tarafından gerçekleştirilen eğitimde çevrimiçi olarak kullanılan birçok yöntemin dijital bir sınıf ortamında yapılabilecek grup ve bireysel aktivitelere örnek olabilecek yapıda olduğu belirtildi.

Uzaktan eğitimde kalite güvencesi ölçütleri konusunda kapsamlı bir değerlendirme rehberi ve destekleyici dokümanlar yayımlayan YÖKAK, Kurumsal Değerlendirme Programının bir bileşeni olarak kurumsal düzeyden, sınıf ortamına kadar uzaktan eğitim konusunda da kurumlarımıza yön gösterici olma çabalarını sürdürüyor.